DAX i jego problem

Dzisiaj niemiecka Xetra przełamała kluczowe wsparcie ważne w tym tygodniu. Mowa o poziomie 11462.9 wynikającym z podstawy białej świeczki o okazałym korpusie, która powstała w poprzednim tygodniu. Ostatni raz tego typu wydarzenie na wysokim poziomie cenowym, miało miejsce w listopadzie 2017.r., kiedy to DAX przewiercił się przez 13214.6 generując sygnał SELL by SowC.

Wówczas na Deutsche Boerse zaczął zmieniać się trend, presja na wzrosty wyraźnie zmalała zaś na wykresie zaczęły pojawiać się liczne czarne świece obrazujące dystrybucję i przygotowanie do spadków. DAX w styczniu 2018.r.  jeszcze raz sprawdził siłę podaży w okolicy 13.5k i po udanym teście oporu ursusy rozpoczęły konsekwente spychanie rynku na południe. Skala spadków przekroczyła ponad 20% co z podręcznikowego punktu widzenia jest objawem bessy na rynkach akcji. 

Rysunek 1. DAX wykres dzienny, świecowy. Opracowanie własne na podstawie stooq.pl

Do końca sesji pozostało jeszcze dzisiaj trochę czasu zatem teoretycznie zachodzi możliwość zanegowania piątkowego sygnału, jednakże aby to się stało to w przeciągu kilku kwadransów indeks musiałby zyskać grubo ponad 200 punktów. A na chwilę obecną sytuacja na wykresie tygodniowym ma się tak:

Rysunek 2. DAX wykres tygodniowy, świecowy. Opracowanie własne na podstawie stooq.pl
Rysunek 3. DAX wykres dzienny, świecowy. Opracowanie własne na podstawie stooq.pl

W dniu  22 III 2019.r. indeks przedostał się pod zeszłotygodniową podłogę generując tym samym taki sam sygnał, jak kilkanaście miesięcy temu zatem zgodnie z koncepcją Sequence of weekly Candles (SowC) niedźwiedzie otrzymują zaproszenie na wyprowadzenie spadkowej kontry. Bazowanie tylko na jednym sygnale byłoby błędem dla ursusów, dlatego też próbując doszukać się innych spadkowych wskazówek, oczom wyłania się mocno niekorzystny obraz. Do najważniejszych argumentów, które zwolennicy grania shortów mogą wykorzystać do umocnienia swejego nastawienia do rynku, należą:

– wyhamowanie tegorocznej zwyżki na wysokości tygodniowej dwusetki  MA200_w;

– wyhamowanie tegorocznej zwyżki na wysokości dziennej dwusetki MA200_d;

– wyhamowanie tegorocznej zwyżki na wysokości tygodniowych ekspotencjalnych EMA_w

– wyhamowanie tegorocznej zwyżki na wysokości linii szyi formacji G&R;

– wyhamowanie tegorocznej zwyżki na wysokości zniesienia 50% spadkowej fali z 2018.r.;

– przełamanie liniit rendu wzrostowego; 

– sygnał sprzedaży wg dziennego MACD_d;

– jankeski cykl futures;

– aktywne średnioterminowe sygnały kupna bondów (zarówno US10Y jak i US30Y);

 

Można zadać sobie pytanie, czy tak liczne argumenty nie są zbyt oczywiste dla rynku, który w takich krytycznych sytuacjach zachowa się zupełnie inaczej, niż wynika z klasycznej AT? Przebicie jakiego poziomu przez niemiecką Xetrę byłoby potwierdzeniem ww. obaw oraz który opór musiałby wybić DAX, aby doszło do zneutralizowania ww. sygnałów? Od południa wyłania się poziom 11.2k i zejście poniżej tą granicę stanowiłoby – z punktu widzenia geometrii rynku – sygnał, iż niemiecki benchmark zaczął się rozpędzać a tym samym ursusy przejmują stery na Deutsche Boerse. Od góry trzyma opór 11.9k ważny dla tygodniowych cen close i dopiero piątkowy finisz powyżej ten pułap stanowiłby pretekst do zmiany negatywnego zapatrywania się na niemiecką Xetrę… 

 

PN