趨勢變化

Na chińskim parkiecie pojawiły się sygnały korzystne dla akcyjnych byków. Wprawdzie Hang Seng Indeks zakończył tydzień na lekkim plusie (+1.1%), jednakże na wykresie pojawiły się formacje zachęcające do zmiany trendu na wzrostowy.

Na pierwszy plan wysuwa się tygodniowy młotek. Ostatni raz formacja ta na wykresie HSI pojawiła się w grudniu ubiegłego roku czyli tuż przed szczytowym atakiem. W styczniu 2022r. podobna struktura posłużyła do wyprowadzenia wzrostowej kontry. Takich przypadków można wyszukać całkiem sporo. Nie zawsze finał okazywał się korzystny. Bywały i takie momenty, kiedy chiński indeks nie reagował na popytową formację. Obecnie sytuacja techniczna jest nieco inna niż w ostatnich tygodniach, miesiącach czy kwartałach.

Na początku czerwca, na giełdzie w Hong Kongu, spadki cen akcji wyraźnie wyhamowały . Giełdowy benchmark zaliczył tegoroczne minima. Przetestowany został poziom 18000 punktów. Ten sam, na którym w marcu 2022r. zatrzymała się bessa. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy doszło do wykształcenia się oG&R. Formacja ta musi jeszcze zostać aktywowana. Do tego potrzebne jest wybicie oporu 22-23k. Niemniej jednak jest pod co grać.

Na uwagę zasługuje fakt, że Hang Seng Index właśnie co przetestował linię wyłamanego trendu spadkowego. Pojawiła się klasyczna trójka A-B-C. Elliottowski zygzak to wskazówka, że korekta mogła się zakończyć. Tym samym koncepcja kanału wzrostowego mogłaby posłużyć jako zarys dla jednego z możliwych scenariuszy.

Jakie wnioski płyną z wykresu, raczej nie trzeba tłumaczyć. Niedźwiedzie mogą jeszcze argumentować swoje racje, że piątkowe close wypadło poniżej marcowego denka 19000 punktów. Pytanie, co ursusy powiedzą na harmoniczny układ XABCD?

PN