Ex-post i Ex-ante
W kwietniu odbył się kolejny cykl spotkań w ramach Tour de POK organizowany przez Dom Maklerski mBanku. Na trasie pojawiły się takie miasta jak Rzeszów, Kraków, Bielsko-Biała, Katowice, Łódź, Szczecin i Warszawa. Podczas jednogodzinnych wystąpień miałem możliwość zaprezentować tajniki „Rynków Finansowych w 3D” czyli de facto porozmawiać o ermanometrii.
Oprócz długiego wstępu, przygotowującego słuchaczy do przejścia z dwuwymiarowego na trójwymiarowy sposób postrzegania wykresów, zostały przedstawione wyniki badań nad WIGiem. Pokazano, że począwszy od 1994.r. a skończywszy na 2018.r., wszystkie kluczowe ekstrema wykazują powiązania ermanometryczne. Badania empiryczne dotyczyły jednak przeszłości i kończyły się na rozrysowaniu trójkątów wg ekstremów WIGu, jakie powstały po grudniu 2017.r.
Aby jednak umocnić ermanometryczne relacje pomiędzy przeszłością a przyszłością, pojawiły się także prognozy Ex-Ante oparte na najciekawszych, aczkolwiek nie koniecznie najbardziej właściwych, ekstremach widocznych na wykresie WIG czy też WIG20. Predykcje te wyglądały tak:
Podjęta została także próba wyznaczenia, na podstawie najświeższych minimów i maksimów jakie tuż przed spotkaniem w Warszawie utworzył Warszawski Indeks Giełdowy szerokiego rynku, najbardziej aktualnej prognozy. Potencjalne okienka casowe wypadły min. w takich dniach jak 19 IV 2018.r., 8 V 2018.r. czy też 14 V 2018.r.
Dzisiaj, 16 V 2018.r. należałoby zweryfikować wiarygodność obliczeń, do których z jednej strony należałoby podejść ze sporym dystansem (bardzo krótkie okresy czasowe obejmujące kilkanaście czy też kilkadziesiąt dni), z drugiej zaś spojrzeć przychylnym, akademickim okiem. Wyniki poniżej:
Pozostały jeszcze do sprawdzenia dwa wskazania:
Gdyby powyższe predykcje okazały się także trafne, wówczas pojawiłoby się niebezpieczeństwo „istnienia” geometrycznego klucza, w ramach których porusza się rynek a biorąc pod uwagę, iż ermanometria jest częścią analizy technicznej będącej jednocześnie pochodną ekonomii czyli nauki społecznej, to raczej prawdopodobieństwo tego, że 27 V oraz 12 VI wypadną ekstrema, wysokie raczej nie jest. Na szczęście ermanometria jest podejściem czysto akademickim i należy patrzeć na nią z przymrużeniem oka, jednakże dotychczasowe badania empiryczne pokazują, że „coś jest na rzeczy” i WIG nie porusza się płasko lecz w 3D…