Ryzyk fizyk czyli o tym, jak prawa natury funkcjonują na rynkach finansowych. WallStreetXXVI Zakopane 2022r.

Już za dwa tygodnie rozpocznie się największe wydarzenie na polskim rynku finansowym.  Konferencja WallStreet XXVI, bo to o niej mowa, prawdopodobnie ponownie zgromadzi tłumy inwestorów indywidulanych. 3 dni stacjonarnych szkoleń, jeden dzień webinarów i mnóstwo okazji do tego, aby wymienić się poglądami na temat GPW, Forexu i kryptowalut.

Nie ukrywam, że rynek bitcoina, ethereum czy takiego tworu jak LUNA jest mi całkowicie obcy. I bardzo dobrze – właśnie dzisiaj ta ostatnia kryptowaluta straciła na wartości ponad 90%. 

Kryptowaluta LUNA. Środowy krach. Źródło: Opracowanie własne na podstawie stooq.pl

Przypadek? Możliwe, że tak. Jednakże z punktu widzenia praw fizyki najwidoczniej musiało się tak zdarzyć. Rynki finansowe funkcjonują dzięki prawom natury. Na chwilę obecną znanych jest wiele praw, dzięki którym  każdy kolejny dzień stanowi cegiełkę formującą strukturę świata finansów. Z doświadczenia wiem, że najnowsza ekonomia jak i jej fundamentalne kanony, nie zawsze są w stanie opisać  i wytłumaczyć procesy, jakie mają miejsce na giełdzie. Zatem gdzie ich szukać? Z pomocną jak zawsze przychodzi fizyka i jej prawa. 

Efekt Mpemby, futrzak Schroedingera, czarne dziury czy też gra w kości Einsteina stanowią nieocenione źródło wiedzy odnośnie tego, czego należałoby spodziewać się od rynku. Po kilku latach pisania felietonów do Gazety Giełdy Parkiet oraz 20 lat na rynku,  postanowiłem zebrać swoje obserwacje w całość. Okazało się, że fizyka a tym samym prawa natury, są bardzo bliskie procesom zachodzącym na rynkach finansowych. I o tym właśnie będzie mój wykład podczas majowej konferencji WSXXVI w Zakopanym. Gorąco polecam i zapraszam. 

 

PN