SowC na wykresie CAC40

Sequence of weekly Candles (SowC) bazuje na tygodniowych interwałach i sprawdza się na wielu rynkach finansowych pozbawionych lewarowania. Głównym trzonem tej koncepcji jest średnioterminowa sekwencja świeczek o okazałych korpusach, która zostaje przerwana przez lokalną zmianę trendu. W przypadku hossy, kiedy na wykresie pojawiają się białe świeczki o dużych korpusach i względnie małych cieniach, stosowanie SowC jest wręcz wskazane do wychwycenia zmiany trendu. 

W ubiegłym tygodniu CAC40 przerwał lokalne wsparcie zlokalizowane na wysokości 5871 zaś piątkowe close wypadło poniżej 5939. Te dwa warunki wystarczyły do wygenerowania sygnału SELL zachęcającego do zmiany trendu.  Obecnie indeks jeszcze się trzyma szczytów i nie pojawiła się wyprzedaż akcji wchodzących w skład benchmarku blue chips, niemniej jednak przerwanie rosnącej sekwencji tygodniowych świeczek stanowi wyraźne ostrzeżenie o gasnącym popycie. 

Na poniższych rysunkach przedstawiona jest ostatnia dekada, kiedy to dochodziło do przerwania lokalnego wsparcia białej świeczki w trendzie wzrsotowym. Pokazane zostały wszystkie kombinacje, dla których spełniony jest ogólny warunek:

(wl1 > wl0) AND (wh2 > wh3) AND (wh1 > wh3) AND (wo0 > wc0) AND (wc1 > wo1);

gdzie:

w – tydzień

ohlc – open, high, low, close

0,1,2,3 – nr tygodnia

np: wo1 – poziom otwarcia zeszłotygodniowej świeczki 

wh3 – maksimum świeczki sprzed 3 tygodni

 

Po zastosowaniu ww. filtra można uzyskać przypadki dla danego instrumentu, kiedy to biała świeczka w trendzie wzrostowym zostaje przebita podczas korekty w kolejnym tygodniu. Jest to pierwszy warunek potrzebny do zastosowania koncepcji SowC. 

Rysunki 1-5 Opracowanie własne na podstawie stooq.pl
Rysunki 1-5 Opracowanie własne na podstawie stooq.pl

Na pierwszy rzut oka pojawienie się czerwonej strzałki zniechęca do kontynuacji hossy i stanowi pretekst do pojawienia się korekty – czy to płaskiej czy też wertykalanej. Aby jednak zadziałał mechanizm SELL by SowC, z powyższego zestawienia należałoby wybrać te, dla których bezdyskusyjny jest warunek tzw. okazałości korpusu. 

Korpus świeczki jest okazały jeżeli suma długości cieni stanowi mniej niż 30 % długości całej świeczki. Jest to wartość umowna i ze wzgledu na fakt, iż analiza techniczna jest jedynie pochodną nauki społecznej jaką jest ekonomia, to do ww. warunku należałoby podchodzić dosyć elastycznie. Należałoby także brać pod uwagę wielkość korpusu ostatniej białej świeczki względem jej sąsiadek po lewej stronie – ważne jest utrzymanie określonej okazałości korpusów. Poniższy przykład zilustruje omawiany warunek:

Rusynek 6. Sygnał Sell by SowC. Opracowanie własne na podstawie stooq.pl

 

W dwóch przypadkach pojawił się sygnał SELL by SowC, w dwóch przypadkach sytuacja jest wątpliwa gdyż cień jest zbyt długi do białego korpusu (26 VII 2019) oraz korpus jest zbyt mały względem poprzednich białych świec tej samej rosnącej sekwencji (3 XI 2017). W pozostałych przypdkach zakreślonych kołem, brakuje sepłnienia podstawowych warunków i chociaż trend po jakimś czasie się zmieniał, to jednak nie jest to zgodne z założeniami SowC.

Reasumując CAC40 wygenerował w ubiegłym tygodniu sygnał sprzedaży a biorąc pod uwagę jego wysokie położenie należy mieć na uwadze ryzyko związane z potencjalnym zakończeniem wzrostowej fali i pojawieniem się średnioterminowej korekty. 

 

PN